Logotyp för Ving
Se dina sparade hotell

The Heritage Hotel, Autograph Collection

  • WiFi ingår på hela hotellet
  • Gym
  • Miljöcertifierat
Se tillgängliga rum
skip links

Om hotellet

The Heritage Hotel, Autograph Collection är ett modernt hotell i ljus, arabisk stil. Hotellet ligger i hjärtat av Downtown Dubai med gångavstånd till The Dubai Mall och Burj Khalifa. På hotellet finns ett läckert poolområde med balisängar, solstolar, parasoll och poolbar. Här kan du koppla av efter en dag med...
  • WiFi ingår på hela hotellet
  • Gym
  • Miljöcertifierat

Hotellfakta

  • Restaurang
    2 st
  • Bar
    Ja
  • Gym
    Ja, ingår
  • Hiss
    Ja
  • Tunnelbana
    3,7 km
  • Luftkonditionering i alla rum
    Ja
  • The Dubai Mall
    750 m
  • Fontänen i Dubai
    1 km
  • Burj Khalifa
    1,5 km
Restaurang med rätter från mellanöstern
Dubbelrum deluxe mot omgivningarna

Om hotellet

The Heritage Hotel, Autograph Collection är ett modernt hotell i ljus, arabisk stil. Hotellet ligger i hjärtat av Downtown Dubai med gångavstånd till The
Dubai Mall och Burj Khalifa. På hotellet finns ett läckert poolområde med balisängar, solstolar, parasoll och poolbar. Här kan du koppla av efter en dag med shopping.
På hotellet finns två
trevliga restauranger av olika karaktär. I hotellets restaurang med rätter från Mellanöstern kan du i vackra, lugna miljöer njuta av läckra måltider och smakrika drycker. Hotellets andra restaurang, som är en kombinerad sportbar och restaurang erbjuder bland annat välsmakande grillrätter, smårätter, smaskiga efterrätter och läskande drycker. Här kan du äta en god bit mat samtidigt som du tittar på dit favoritlag på storbildsskärmarna.
The Heritage Hotel, Autograph Collection erbjuder ljusa rum med fint ljusinsläpp i modern stil. Vill du ha en riktigt spektakulär utsikt bokar du ett rum mot Burj Khalifa.

Övrig information

Byggt: 2009
Renoverat: 2021 (delar av restaurangen)
Byggnader: 1
Våningar: 8
Rum/lägenheter: 197
Hiss
Reception
Bagagerum
Tvättservice mot avgift
Parkering ingår i hotellets garage i mån av plats

Internet

WiFi på hela hotellet ingår
WiFi i rummet/lägenheten ingår

Vår service på resmålet

Ving har ingen personal på ditt resmål men du kan ringa till oss dygnet runt om du behöver hjälp.

Viktigt att veta

För att din semesterresa ska bli så lyckad som möjligt är det viktigt att du läser informationen under Viktigt att veta. Här har vi samlat generell information som ger dig rätt förväntningar inför resan.

Skatter och avgifter

Myndigheterna har infört en turistskatt på övernattningar i Dubai. På samtliga hotell och lägenhetshotell tas en extra skatt ut. Skatten kan variera något beroende på hotell men ligger mellan ca 10 och 20 dirham per natt och rum. I en tvårumslägenhet betalas alltså skatt för respektive rum. Skatten betalas direkt till hotellet, senast vid avresa.

Hotellets officiella rating är 4.

Boende

Ljusa rum med stilren inredning. Vissa med balkong. Specifikt rum kan inte garanteras.
Tre rumstyper:

Dubbelrum deluxe mot omgivningarna
(32 m²) för 2 vuxna och 1 barn
Rymliga rum med fin, fräsch inredning. Rummet har antingen en dubbelsäng king size eller två enkelsängar.

Dubbelrum deluxe mot poolområdet
(32 m²) för 2 vuxna och 1 barn
Fina rum med härlig utsikt över hotellets snygga poolområde. Rummet har antingen en dubbelsäng king size eller två enkelsängar.

Dubbelrum deluxe mot Burj Khalifa
(32 m²) för 2 vuxna och 1 barn
Snygga rum i neutrala toner med häftig utsikt mot Burj Khalifa. Rummet har antingen en dubbelsäng king size eller två enkelsängar.

I alla rum/lägenheter:

  • Luftkonditionering
  • Balkong i vissa rum
  • Enkelsängar i vissa rum
  • Dubbelsäng king size i vissa rum
  • Extrabädd i befintlig säng
  • Spjälsäng (begränsat antal)
  • Kuddmeny
  • Tv
  • Rumsservice
  • Heltäckningsmatta
  • Förbindelsedörr i vissa rum
  • Kassafack
  • Strykjärn och strykbräda
  • Minibar (tom)
  • Vattenkokare samt kaffe och te
  • Hårtork
  • Tofflor
  • Badrock
  • Badrumsartiklar
  • Dusch
  • Badkar med dusch
  • Städdagar/vecka: 7

Extrabäddar

Är ni tre eller fyra personer som bor i ett rum eller en lägenhet innebär det oftast att ni får dela rummets befintliga säng eller sängar (antingen två grand lit, en eller två dubbelsängar queen size eller en dubbelsäng king size). Den säng ni delar har gemensam madrass och sängkläder. På vissa hotell kan det vara möjligt att få en extra säng på rummet – detta beställs och betalas direkt till hotellet när du är på plats.
Städdagar innebär att golvet sopas, sängarna bäddas, sopor töms och ytor samt badrum torkas av. Handdukar byts normalt 1-3 gånger/vecka och sängkläder mer sällan.

Mat och dryck

The Heritage Hotel, Autograph Collection har två kombinerade barer och restauranger samt en poolbar. I hotellets sportbar och restaurang kan du beställa klassiska grillrätter, hamburgare, små tilltugg, matiga sallader och mycket annat.

I hotellets andra restaurang kan du i vackra, fridfulla miljöer njuta av traditionella rätter från Mellanöstern med en modern twist.
  • Poolbar, öppen kl. 12.00-20.00
  • Sportbar och restaurang, öppen kl. 12.00-02.00
  • Restaurang och bar med rätter från Mellanöstern, öppen kl. 12.00-04.00
  • Frukostrum, öppet kl. 07.00-11.00
  • Café
  • Barnstolar

Måltider på hotellet:

  • Frukostbuffé mot tillägg
  • Halvpension mot tillägg (frukostbuffé och lunch eller middag från meny)
Aktuella tider för restauranger och barer meddelas vid ankomst till hotellet. Erbjuds måltidspaket kan tider och innehåll ändras utan förvarning.

Pool och strand

På hotellets takterrass hittar du hotellets stilrena och snygga poolområde med balisängar, solstolar, parasoll och poolbar. Här kan du koppla av efter en dag med shopping och sightseeing.
  • Pool 114 m², uppvärmd
  • Solstolar vid poolen
  • Balisängar vid poolområdet
  • Parasoll vid poolen
  • Badhanddukar

Du har också tillgång till följande på grann/systerhotellet:

  • Pool på Vida Downtown
Inne i Dubai badar du i hotellens pooler. Föredrar du att bada vid en sandstrand finns en allmän strand med fri entré några kilometer utanför Dubais centrum. Där finns också flera strandklubbar som du kan besöka mot avgift. Stränderna här är långa, välskötta och består av finkornig, ljus sand.

Träning och aktiviteter

  • Gym

Läge och transfer

Stadsområde med lokal trafik. Ljud från trafik, restauranger, barer och butiker kan störa.
  • Hotellet ligger i innerstaden
  • Närmaste centrum: 600 m Downtown Dubai
  • Huvudcentrum: 600 m Downtown Dubai
  • Närmaste strand/bad: 6,5 km Jumeirah Beach
  • Kollektivtrafik: 3,7 km Burj Khalifa, tunnelbana
  • Sevärdhet: 750 m The Dubai Mall
  • Sevärdhet: 1 km Fontänen i Dubai
  • Sevärdhet: 1,5 km Burj Khalifa
  • Syster/grannhotell: 350 m Vida Downtown
  • Flygplats: 14 km Dubai Int'l Airport

Transfer till resmålet

För en smidig transport till hotellet rekommenderar vi att du bokar en privat transfer i förväg. Det gör du i samband med att du bokar resan online eller via våra reserådgivare. I ditt resedokument finns information om hur och var chauffören möter dig. Läs mer om transfer vid resor med reguljärflyg.

Restiden från Dubais flygplats till Downtown Dubai är ca 15-25 minuter (ca 13 kilometer). Från Al Maktoum International Airport är restiden ca 45 minuter (52 kilometer). I rusningstrafik är det inte ovanligt att transfertiden blir betydligt längre på grund av trafiksituationen. Restiden kan då mer än fördubblas.

PRISER OCH BOKNING