Hotellet ligger i en stor trädgård med flera härliga poolområden. De allra yngsta får inte missa barnpoolen med små vattenrutschbanor och annat skoj.
Hotellet ligger nära Marmari Beach som anses vara en av de bästa stränderna på Kos. Väg måste korsas för att komma till stranden.
- Pool 753 m²
- Pool 188 m²
- Pool 366 m²
- Splashpool med små vattenrutschbanor 342 m² (0-50 cm djup)
- Barnpool 38 m² (30 cm djup)
- Barnpool 21 m² (50 cm djup)
- Barnpool 44 m² + 44 m² (50 cm djup)
- Vattenrutschbana i barnpool
- Solstolar vid poolen
- Parasoll vid poolen
- Trappa eller trappsteg ner i pool med ledstång
Längs kusten i Marmari och Tigaki finns en flera kilometer långgrund, fin strand av ljus, finkornig sand. Solstolar och parasoll finns att hyra, och på stranden finns vattensporter. Tack vare milda västanvindar är värmen oftast behaglig även under de hetaste sommarmånaderna, och de kan också leda till höga vågor. Några kilometer väster om Tigaki hittar du Marmari. Ett lugnare alternativ för soldyrkan. Lång, härlig sandstrand med solstolar och parasoller att hyra. Det finns tavernor och caféer vid stranden. Här finns även möjligheter till vattensporter. Mellan Marmari och Tigaki ligger stranden Happy Flamingo Beach och naturområdet Igroviotopos Alikis med tillhörande insjö. Vid insjön trivs en mängd olika flyttfåglar, såsom sandpipare och flamingos.