Logotyp för Ving
Se dina sparade hotell
  • Ligger på stranden
  • WiFi ingår på hela hotellet
  • Barnpool
Se tillgängliga rum
skip links

Om hotellet

Tropicana Beach Hotel är ett trevligt lägenhetshotell som ligger direkt vid stranden i Kato Stalos. I hotellets grönskande trädgård finns ett litet poolområde med pool för både vuxna och barn, samt solstolar och parasoller. Mellan poolen och stranden finner du hotellets restaurang och bar. Här kan du njuta av...
  • Ligger på stranden
  • WiFi ingår på hela hotellet
  • Barnpool

Hotellfakta

  • Pool
    Ja
  • Barnpool (del av vuxenpool)
    Ja
  • Restaurang
    Ja
  • Bar
    Ja
  • Hiss
    Nej
  • Luftkonditionering i alla rum
    Ja
  • Närmaste centrum
    50 m
  • Närmaste strand/bad
    0 m
Exempel på enrumslägenhet

Om hotellet

Tropicana Beach Hotel är ett trevligt lägenhetshotell som ligger direkt vid stranden i Kato Stalos. I hotellets grönskande trädgård finns ett litet poolområde
med pool för både vuxna och barn, samt solstolar och parasoller. Mellan poolen och stranden finner du hotellets restaurang och bar. Här kan du njuta av svalkande drinkar, gott kaffe
och smakrika lokala rätter. Hotellägaren George driver inte bara Tropicana Beach Hotel utan är även bonde och serverar med stolthet sina egenodlade apelsiner och avokador.
Längs med stranden i Kato Stalos och i närliggande Agia Marina finner du fler tavernor och vill du ha ett ännu större utbud kan du besöka Chania stad där det kryllar av uteserveringar.
Tropicana Beach Hotel erbjuder ljusa och fräscha lägenheter för upp till fyra personer och du väljer själv om du vill ha utsikt mot omgivningarna eller havet när du bokar.

Övrig information

Byggt: 1987
Renoverat: 2016 (uppfräschning av vissa lägenheter) och 2023 (uppfräschning av fyra lägenheter)
Byggnader: 1
Våningar: 2
Rum/lägenheter: 28
Reception kl. 10.00-18.00, fyra dagar i veckan (personal finns alltid på plats på hotellet för att ta emot gästerna vid incheckning utanför dessa tider)
Bagagerum
Tvättservice mot avgift
Parkering på gatan runt hotellet

Internet

WiFi på hela hotellet ingår
WiFi i rummet/lägenheten ingår

Vår service på resmålet

I Vings app hittar du information om ditt resmål och annan användbar information både före och under din resa. Du kan enkelt kontakta oss under resan om du vill få tips och goda råd eller t.ex. få information om hyrbilar och utflykter. Du når oss dygnet runt på servicetelefonen samt på sms och mejl mellan kl. 08.00-20.00.

Viktigt att veta

För att din semesterresa ska bli så lyckad som möjligt är det viktigt att du läser informationen under Viktigt att veta. Här har vi samlat generell information som ger dig rätt förväntningar inför resan.

Skatter och avgifter

Myndigheterna i Grekland tar ut en miljöskatt på hotellövernattningar. Skatten varierar beroende på officiell hotell- eller lägenhetsklassificering och ska betalas direkt till hotellet vid incheckning, normalt med kontanter. Observera att Vings klassificering av hotell och lägenheter kan skilja sig från den officiella, som är den som utgör grunden för skattens storlek.

1-2 stjärnor: 2 euro per rum eller lägenhet och natt
3 stjärnor: 5 euro per rum eller lägenhet och natt
4 stjärnor: 10 euro per rum eller lägenhet och natt
5 stjärnor: 15 euro per rum eller lägenhet och natt

Under perioden november-mars är skatten något mindre än hälften av beloppen ovan inom respektive klassificering.

Hotellets officiella rating är 3.

Boende

Ljusa och fräscha lägenheter. Ving har satt en åldersgräns på 8 år för vissa lägenheter på grund av låga balkongräcken.

Vissa rum störs av trafiken.
Städdagar innebär att golvet sopas, sängarna bäddas, sopor töms och ytor samt badrum torkas av. Handdukar byts normalt 1-3 gånger/vecka och sängkläder mer sällan.

Enrumslägenhet med balkong

  • För 2 personer
  • Storlek (m²): 25
  • Kombinerat sov- och vardagsrum
  • Balkong i markplan
  • Mot omgivningarna

Enrumslägenhet mot havet

  • För 2-3 personer
  • Åldersgräns 8 år
  • Storlek (m²): 25
  • Kombinerat sov- och vardagsrum
  • Balkong
  • Mot havet (snett mot havet/delvis skymd utsikt)

Enrumslägenhet mot gatan

  • För 2 personer
  • Åldersgräns 8 år
  • Storlek (m²): 25
  • Kombinerat sov- och vardagsrum
  • Balkong
  • Mot gatan

Enrumslägenhet mot gatan - möjligt med extrabädd

  • För 2-3 personer
  • Åldersgräns 8 år
  • Storlek (m²): 25
  • Kombinerat sov- och vardagsrum
  • Balkong
  • Mot gatan

Enrumslägenhet med havsutsikt

  • För 2-3 personer
  • Åldersgräns 8 år
  • Storlek (m²): 25
  • Kombinerat sov- och vardagsrum
  • Balkong
  • Med havsutsikt

Tvårumslägenhet med balkong

  • För 2-3 personer
  • Storlek (m²): 35
  • Sovrum och vardagsrum
  • Balkong i markplan
  • Mot omgivningarna

Tvårumslägenhet med balkong - möjligt med extrabädd

  • För 2-4 personer
  • Storlek (m²): 35
  • Sovrum och vardagsrum
  • Balkong i markplan
  • Mot omgivningarna

Tvårumslägenhet mot havet

  • För 2-4 personer
  • Åldersgräns 8 år
  • Storlek (m²): 35
  • Sovrum och vardagsrum
  • Balkong
  • Mot havet (snett mot havet/delvis skymd utsikt)

Tvårumslägenhet mot poolområdet

  • För 2-4 personer
  • Storlek (m²): 35
  • Sovrum och vardagsrum
  • Balkong i markplan
  • Mot poolområdet

Tvårumslägenhet med havsutsikt

  • För 2-4 personer
  • Åldersgräns 8 år
  • Storlek (m²): 35
  • Sovrum och vardagsrum
  • Balkong
  • Med havsutsikt

Tvårumslägenhet under marknivå

  • För 2-4 personer
  • Storlek (m²): 35
  • Sovrum och vardagsrum
  • Balkong (nedsänkt under markplan)
  • Utan utsikt

I alla rum/lägenheter:

  • Luftkonditionering
  • Dubbelsäng king size
  • Extrabädd i bäddbar soffa
  • Spjälsäng (begränsat antal)
  • Tv med lokala kanaler
  • Klinker
  • Kassafack
  • Pentry
  • Kokplattor
  • Enkel köksutrustning
  • Kylskåp med frysfack
  • Kaffebryggare
  • Badkar eller dusch
  • Städdagar/vecka: 5

Mat och dryck

På Tropicana Beach Hotel behöver du inte gå hungrig eller törstig, här finns en kombinerad restaurang och bar.
  • Kombinerad restaurang och bar, öppen kl. 10.00-22.00 (köket stänger kl. 18.00)
  • Frukostrum
  • Barnstolar

Måltider på hotellet:

  • Enkel frukostbuffé mot tillägg
Frukosten serveras i trädgården kl. 08.00-10.00. Det går även bra att ta med sig frukostbrickan till terrassen vid stranden, om du vill äta frukost med havsutsikt.
Aktuella tider för restauranger och barer meddelas vid ankomst till hotellet. Erbjuds måltidspaket kan tider och innehåll ändras utan förvarning.

Pool och strand

Tropicana Beach Hotel ligger precis vid stranden i Kato Stalos och har ett trevligt poolområde med solstolar och parasoll.
  • Pool 45 m²
  • Barnpool 10 m² (en del av vuxenpoolen)
  • Solstolar vid poolen
  • Parasoll vid poolen
  • Badhanddukar mot avgift
En milslång sand- och grusstrand löper längs hela Chaniakusten. Solstolar och parasoll finns att hyra. I Kato Stalos finns en långgrund sandstrand och i Kalamaki en liten grus- och stenstrand.

Träning och aktiviteter

  • Massage mot avgift

Läge och transfer

Turist- och strandområde med trafik som är störande.
  • Hotellet ligger på stranden
  • Närmaste centrum: 50 m Kato Stalos
  • Huvudcentrum: 9 km Chania
  • Närmaste strand/bad: 0 m Kato Stalos Beach
  • Kollektivtrafik: 30 m (busshållplats Kato Stalos)
  • Sevärdhet: 4 km Agii Apostoli Beach
  • Sevärdhet: 9 km Gamla stan i Chania
  • Flygplats: 23 km Chania
  • Transferbussen stannar utanför hotellet.
73100 Kato Stalos
+302821060155
kalio81@yahoo.com

Transfer till resmålet

Med Vings transfer kommer du enkelt och säkert till ditt hotell i Kato Stalos och Kalamaki. Transfer ingår inte i resans pris, du lägger själv till den vid bokning. Restiden från Chanias flygplats till ditt hotell är ca 45 minuter till 50 minuter för Kalamaki och Kato Stalos (ca 20 kilometer till Kalamaki och 25 kilometer till Kato Stalos), beroende på trafik och antal hotellstopp. Ibland åker transferbussen via Kato Daratso och då blir restiden ca 1 timme. Den exakta rutten för transferbussen beror på lokala förhållanden och bestäms på plats. Mer information får du vid ankomst. Läs mer om transfer.

Om du bokat en paketresa med reguljärflyg rekommenderar vi att du bokar en privat transfer i förväg. Det gör du i samband med att du bokar resan online eller via våra reserådgivare. I ditt resedokument finns information om hur och var chauffören möter dig. Läs mer om transfer vid resor med reguljärflyg.

PRISER OCH BOKNING